مناقصه شهرداری پاکدشت
پیام مهندس شصتی سرپرست شهرداری پاکدشت به مناسبت فرارسیدن سالروز رحلت حضرت امام خمینی(ره) و قیام خونین پانزده خرداد
درباره ما
درباره ما

درباره ما

[cws-row cols=321 id=”cols321″][col span=8][cws-widget type=text title=”فلسفه ما”]

۲۰۱۸۰۳۱۷_۱۱۲۴۳۳(0)

سابقه شهرنشینی در ایران از زمان هخامنشیان یکی از طولانی ترین سوابق شهرنشینی در جهان است در واقع ایجاد بخش تشکیلات اداری را به داریوش هخامنشی نسبت داده اند . این شیوه اداره شهر وحوزه شهری تا پایان دوره ساسانیان وبا تغییراتی چشمگیر در دوره بعد از اسلام ادامه یافته ودر اواخر دوره قاجاریه با تشکیل اداره ای موسوم به احتسابیه که دارای دو شعبه احتساب وتنظیف بود ساماندهی امور شهری وارد دوره جدیدی شد . در سال ۱۲۸۵ ه.ش با تشکیل نظام مشروطه در ایران , تحت تاثیر نفوذ فرهنگی وآشنایی تحصیل کردگان وروشنفکران با قوانین اروپایی، قانون اساسی تدوین گردید .

پس از تدوین قانون اساسی ، جهت ساماندهی به مدیریت امور شهری ، قوانین انجمن های ایالتی وولایتی, بلدیه وقانون تشکیل ایالات وولایات نیز تهیه شد. باتصویب قانون بلدیه در ۵ فصل و۱۰۸ ماده , اولین مجوز تشکیل اداره بلدیه صادر شد . به عبارت دیگر اولین اقدام برای تشکیل یک نهاد رسمی برای مدیریت شهری در قالب نظام جدید اداری ایران بود که در پایتخت وشهرهای بزرگ به اجرا گذاشته شد .

فصل اول قواعد کلی از جمله هدف از تأسیس بلدیه که به منظور حفظ منافع و ایفای حوائج اهالی شهر نشین بود و همچنین به وظایف بلدیه به تفصیل اشاره شده از جمله می توان اداره کردن اموال منقول و غیر منقول ، مراقبت در عدم قحطی شهر با وسایل ممکن ، ساختن و پاک نگاه داشتن کوچه ها و خیابان ها از پیاده رو و کالسکه رو و باغ های عمومی و مجاری آب از زیر این پل ها ، معابر و غیره ، روشن نمودن شهر ، آب های شهری و پاکیزگی حمام و همچنین دایر کردن کتابخانه ، قرائت خانه ، موزه ، حفظ و مرمت مساجد و مدارس و ابنیه عتیقه ، مساعدت با دولت در ساختن بازارها و نمایشگاه های تجارتی و کلیه مراقبت و رواج حرف و تجارت در شهر.

در این فصل اشاره شده دایره اقدامات بلدیه مختص به حدود شهر و اراضی متعلق به شهر می باشد. بلدیه واژه بلدیه از دو کلمه بلدی + ه تشکیل شده است . بلدي در فرهنگ معين به معناي موسسه اي است که در هر شهر به كار نظافت وخوبي نان وآب وچراغ وخواروبار صحت نظر دارد شهرداري نيز طبق لغت نامه دهخدا از نامها يا لقبهاي ايراني است .

همچنانکه شهردار به معنای شهردارنده ، نگهدارنده شهر، نگهبان بلد وحافظ نظم کشور است . این کلمه را از صفات سلطان ورجال می شمرده اند همچون شهر گير وجز آن گردن هر مركبي چون گردن قمري به طوق از كمند شهريار، شهرگير ، شهردار ( فرخي ) شهرداري از نظر لغوي از دو كلمه ((شهر )) و((داري)) تشكيل شده بود ودر اصطلاح به واحدي گفته مي شود كه به منظور اداره محلي وارائه خدمات عمومي مورد نياز شهروندان در يك مركز جمعيتي يا خصايص شهري تشكيل مي شود تاریخ تشکیل انجمن بلدیه در پاکدشت ……………………………………..است.

این اقدام مهم سیاسی، اجتماعی در تاریخ ………………………صورت پذیرفت.

درسال ۱۳۲۸ لایحه قانونی شهرداری(قانون استقلال شهرداری) تهیه ودر آبانماه ۱۳۳۱ به تصویب رسید . این قانون با اصلاحات والحاقاتی همچنان نیز وجهه قانونی واعتبار خود را حفظ نموده است . از آن زمان تاکنون وظایف شهرداری متناسب با نیازها و پتانسیل های شهر افزایش یافته است و وطیف وسیعی از مبانی و مسائل شهری را موجب گشته است . طی چند سال اخیر شورای اسلامی شهر همراه وهمگام با شهرداری، همچون دوبازوی قدرتمند مدیریت شهری با مشارکت شهروندان به توسعه وگسترش فعالیت های خود در زمینه های مختلف اجتماعی, اقتصادی ,فرهنگی, عمرانی وخدماتی پرداخته است .

تکمیل حلقه سوم ترافیکی، احداث بزرگراه ها وتقاطع های غیر همسطح به عنوان حلقه اتصال نقاط کلیدی وحساس شهر , روان سازی وساماندهی ترافیکی شهر وبهینه سازی شبکه حمل ونقل درون وبرون شهری , افزایش شبکه خطوط اتوبوسرانی وارتقا سطح کمی وکیفی خطوط تاکسیرانی , تقویت بنیان های فرهنگی, ایجاد مراکز فرهنگی, تفریحی وورزشی , افزایش کتابخانه ها وسالن های مطالعه در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی , بازنگری طرح تفصیلی شهری پاکدشت , راه اندازی سیستم مکانیزه شهرسازی , ارتقا پارامترهای کمی وکیفی خدمات شهری , زیبا سازی وتعیین ضوابط مبلمان شهری , افزایش سرانه فضای سبز وتوسعه کمربند شهر وانجام صدها اقدام فرهنگی , اجتماعی , عمرانی , خدماتی وترافیکی می تواند نمایانگر برگ زرین دیگری از خادمین مردم در شهرداری پاکدشت باشد .

[cws_button type=arrow size=medium link=# ]ادامه مطلب[/cws_button]

[/cws-widget][/col][col span=4][cws-widget type=accs title=”اهداف شهرداری” items=4][item open=1 type=accs title=”هدف کلان اول”]

اعتلای هویت و ایجاد تصویر ملی پویا از شهر

[/item][item type=accs title=”هدف کلان دوم”]

ارتقای خلاقیت و سر زندگی در فضاهای شهر

[/item][item type=accs title=”هدف کلان سوم”]

افزایش بهره وری در مدیریت منابع و سرمایه های سازمانی

[/item][item type=accs title=”هدف کلان چهارم”]

توسعه متعادل و متوازن شهر و بهبود خدمات و زیرساخت های سازگار با محیط زیست

[/item][/cws-widget][cws-widget type=accs title=”چشم انداز شهرداری” items=5][item type=accs title=”چشم انداز اول”]

شهری اسلامی، طیب، مسجد محور، مهد عالمان و نخبگان، الهام بخش و مظهر تمدن نوین اسلامی

[/item][item type=accs title=”چشم انداز دوم”]

شهری مردم محور با مدیریت واحد مبتنی بر حکمت و دانایی، ارزش مدار و با رویکرد عدالت اجتماعی

[/item][item type=accs title=”چشم انداز سوم”]

شهری خلاق با مردمی مومن، دانا، با نشاط، مسئولیت پذیر و نمونه در فرهنگ شهری

[/item][item type=accs title=”چشم انداز چهارم”]

شهری زیبا با سیمایی چشم نواز، سرسبز، آباد، روان، ایمن، سالم و هوشمند

[/item][item type=accs title=”چشم انداز پنجم”]

شهری پیشرفته با معماری ایرانی- اسلامی، متعادل، متوازن و سازگار با هویت تاریخی و فرهنگی

[/item][/cws-widget][/col][/cws-row][cws-row cols=1 id=”cols1″][col span=12][cws-widget type=text title=”ارتباط مردمی شهردار پاکدشت”]

[cws_cta icon=’user-md’ title=’ارتباط مردمی شهردار پاکدشت’ button_text=’قرار گذاشتن’ link=’//http://www.sh-pakdasht.ir’]

ارتباط مردمی با مهندس پازوکی شهردار پاکدشت

[/cws_cta]

[/cws-widget][/col][/cws-row]